KK Pirot, novi član KLS, doveo pojačanja. Amerikanac prvi put u pirotskoj košarci !

0
71

Na svoj , jedinstveni način,  pravi profesionalni, KK Pirot danas je obavestio I zvanično javnost o pojačanjima za prvu sezonu u istoriji Kluba u KLS, najkvalitetnijem takmičenju u zemlji.

 Prvi put u istoriji Kluba, za KK Pirot će igrati I jedan Amerikanac!

………………………………………………………………….

KK“Pirot“ kompletirao ekipu za sezonu 2020/2021

Nakon upravo završenog prelaznog roka KK Pirot je kompletirao ekipu za takmičarsku sezonu 2019/2020 u Prvoj muškoj ligi Srbije, koju naš klub igra prvi put od svog osnivanja.

Iako su pripreme KK Pirot počele 17. avgusta 2020.g. ekipa trenera Marka Spasića će iste nastaviti u punom sastavu tek početkom septembra. Ono što se sada konačno zna je da će pirotska ekipa biti sastavljena od starih snaga, pojačana trojicom novih igrača, projektovanih da drugoligaškom rosteru dodaju poseban šmek i jačinu za prvoligaški nivo.

Pojačanje Pirota za novu sezonu koje će posebno obradovati pirotsku publiku jeste aktiviranje Lazara Rašića i njegova rešenost da basket 3×3 zameni, makar na godinu dana, onom košarkom koju je pre toga igrao više od 20 godina. Zaigraće Raške KLS u dresu Pirota u kome je već proveo šest sezona. Dobro došao kući Raške!

Novi-stari igrači KK Pirot za narednu sezonu su Ivan Pendić i Nikola ĐonlićIvan Pendić je poslednje dve sezone proveo u Portugaliji (Madeira) i BIH (Leotar Trebinje). Jedan od najboljih igraća Pirota u prvom delu prethodne sezone, Nikola Đonlić, polusezonu je proveo u Borcu iz Banja Luke, najboljoj ekipi u Republici Srpskoj, sa kojom je ostvario plasman u prvu ligu BIH. Ipak, odlučio je da se u dresu Pirota oproba i u Prvoj ligi Srbije, u svojoj četvrtoj sezoni u našem klubu. Dobrodošlica za obojicu! 

Pirot, koji prvi put u svojoj istoriji igra najviši državni rang, predvodiće gotovo isti stručni štab na čelu sa trenerom Markom Spasićem, koji će sedmi put samostalno voditi našu ekipu. Pomoćniku Zoranu Sotiroviću će se pridružiti Dušan Lilić na istom poslu, a lekar Dr. Filip Pejčić i fizioterapeut Jovan Spasić će se brinuti o zdravlju ekipe. Uz njih je naravno i ekonom Stevan Stamenović.

Sve u svemu, stručni štab koji predvodi Marko Spasić računa na sledeći sastav koji će zaigrati KLS: Sanel MukanovićMiodrag StojanovićLazar RašićIvan PendićBogdan DragovićDušan FilipovićNikola ĐonlićMartin MatovićBorko ĐorđevićDemont FlanigenMiloš VranešStrahinja StankovićVladimir StefanovićDimitrije Đorđević i Ognjen Ignjatović.

Od igrača koji su u prošloj sezoni bili članovi „Pirota“ otišli su: Stefan Ljubenković i Vuk Vasić u niški Konstantin (Druga liga), Eldan Bjelak u leskovačko „Zdravlje“ i Vukašin Radenković u Dimitrovgrad.

…………………………………………………………………………..

Demonte Flannigan – prvo pojačanje i prvi strani igrač u KK Pirot

U redove KK Pirot došao je Amerikanac Demont Flanigen (Demonte Flannigan), prvi strani igrač od osnivanja kluba i prvo pojačanje za novu takmičarsku sezonu, prvu u Košarkaškoj ligi Srbije.

Nakon formiranja okosnice ekipe od proverenih igrača koji su ostvarili plasman u KLS i upravo okončanog prelaznog roka KK Pirot je prvim pojačanjem pokazao ozbiljnost pristupa takmičenju koje će prvi put igrati od osnivanja kluba. Naime, prvi ugovor je potpisao Amerikanac Demonte Flanigan (krilni centar, 1995.g-203cm), igrač izvanrednih fizičkih predispozicija koji je nakon četvorogodišnje karijere u koledž košarci gotovo isto toliko godina igrao u Evropi, u prvim ligama Švedske, Austrije i Engleske, odakle dolazi u KK Pirot (Cheshire Phoenix iz Častera, prva liga Velike Britanije) sa prosekom od 13,5 pena i 7,4 skokova u poslednjoj sezoni. Njegove ambicije da se dokaže u srpskoj ligi su se poklopile sa ambicijama Pirota da bude respektabilan rival svima u toj istoj ligi, tako da je dogovor brzo i lako postignut.

Jedino ostaje žal što će pirotska i srpska piublika zbog epidemiološke situacije malo sačekati da uživo gleda energičnog krilnog centra iz Ohaja koji će se za nekoliko dana priključiti svojoj novoj ekipi.

Demonte, dobro došao u Pirot!

Demonte Denzel Flannigan

Datum rođenja: 05. februar 1995. Richmond Heights, Ohio (United States) 203cm

Igračka karijera:  član USA reprezentacije U-16

Cleavlend State Vikings College Basketball, Cleavlend Ohio United States (2013-2017)

London Lions – London United Kingdom (British Basketball League 1) (2017)

Svendborg Rabbits, Svendborg Danmark (DK-1)(2017-2018)

WBC Flyers Raiffeisen Wels, Wels Austria (A Bundeslig) (AT-1) (2018-2019)

Cheshire Phoenix, Chester United Kingdom  (British Basketball League 1) (2019-2020)

…………………………………………………………….

Bogdan Dragović – novi igrač KK Pirot

U redove KK Pirot došao je Bogdan Dragović, drugo pojačanje za novu takmičarsku sezonu u Košarkaškoj ligi Srbije.

Nakon formiranja okosnice ekipe od proverenih igrača koji su ostvarili plasman u KLS i dolaska krilnog centra iz Amerike, redove KK Pirot je pojačao Bogdan Dragović (1990.g.-195cm), bek-plejmejker iz Beograda, saigrač našeg dugogodišnjeg igrača Lazara Rašića iz ekipe Zemun sa kojom su bili prvaci sveta u pekingu 2017. godine u klupskoj košarci 3×3, kada se  Bogdan okitio i MVP titulom tog prestižnog šampionata. Par godina pre toga, u godinama 2015. i 2016. Bogdan Dragović je bio kralj basketa Srbije u igri „1 na 1“. Pamtiće se dugo njegova dominacija u velikom finalu 2016.g. kada je pobedom u finalu pred prepunim tribinama KK Crvena zvezda na Kalemegdanu uzeo pobednički pehar kao jedini neporaženi igrač u konkurenciji čak 512 igrača koliko je učestvovalo na turniru.

Svakako je Bogdanova košarkaška karijera u KLS (i 2.MLS pre toga) bila opredeljujuća da se KK Pirot opredeli za njega, jer je istu igrao godinama sa puno uspeha u Beovuku 72 iz Beograda i Dunavu iz Starih Banovaca, odakle i dolazi u Pirot sa prosekom od 13,8 poena, 4,2 skoka i 3,7 asistencija. Iako je poslednju takmičarsku sezonu propustio posvetivši se svetskim turnirima u basketu 3×3, budućem olimpijskom sportu, Bogdan je permanentno bio u trenažnom procesu. Poslednji turnir u košarci 3×3 odigraće 4. i 5. septembra 2020. u Budimpešti a potom će se zajedno sa Lazarom Rašićem priključiti pirotskoj ekipi.

Potesetimo na kraju da je Bogdan Dragović nekoliko puta igrao protiv Pirota, u dresu Mladosti iz Zemuna u sezoni 2013/2014 a potom u narednoj i u dresu Beovuka 72, oba puta sa polovičnim rezultatskim uspehom. Igrao je Bogdan i prvi memorijalni turnir „Zvonko i Bane“ koji je njegov Beovuk osvojio pobedivši Pirot u finalu.

Nadamo se da će u Bogdan i Rašić, ubojiti tandem sa basketa 3×3, svojim igrama obeležiti i utakmice u KLS.

Bogdan Dragović       

Datum rođenja: 23. avgust 1990. (Beograd) 195cm

Igračka karijera: mlađe kategorije:  IRL Železnik, Mladost Zemun

Mladost Zemun (2007-2009)

Borac Zemun (2009-2010)

Mladost Zemun (2010-2011)

Borac Zemun (2011-2012)

Omladinac Novi Banovci (2012-2013)

Nova Pazova (2012-2013)

Mladost Zemun (2013-2014)

Beovuk 72 Beograd (2014-2018)

Dunav Stari Banovci (2018-2019)

MIloš Vraneš – novi igrač KK Pirot

U redove KK Pirot došao je Miloš Vraneš, treće pojačanje za novu takmičarsku sezonu u Košarkaškoj ligi Srbije.

Nakon formiranja okosnice ekipe od igrača koji su ostvarili plasman u KLS, dolaska krilnog centra iz Amerike i pleja Bogdana Dragovića, redove KK Pirot je pojačao i Miloš Vraneš (1995.g.-201cm), krilo iz Beograda, koji je u Pirot došao iz Vršca.

Miloš Vraneš je još kao igrač mlađih kategorija pokazao veliki talenat tako da je već sa 17. godina zaigrao Dugu ligu Srbije u dresu Partizana kada je sezonu 2012/2013 igrao sa juniorima (tada je bio rival našem Sanelu Mukanoviću protiv Crnokose iz Kosjerića). Već naredne godine Miloš se preselio u SAD gde je igrao koledž košarku u redovima Severne Dakote dve sezone, da bi još isto toliko vremena uspešno nosio dres Misurija. Godina 2017. mu je bila izuzetno uspešna jer je bio član reprezentacije Srbije na Univerzijadi u Kineskom Tajpeju, koja je nažalost taj šampionat završila na 4-tom mestu nakon poraza u polufinalu od Letonije. Na toj utakmici je najbolji igrač bio nekadašnji član našeg kluba Nemanja Nenadić sa 21. poenom a uz njega je odličan bio i Miloš Vraneš sa 17 postignutih poena. To naravno nije promaklo stručnom štabu reprezentacije Srbije tako da je Miloš bio i na širem reprezentativnom spisku selektora Srbije Saše Đorđevića i učesnik reprezentativnih kampova organizovanih u SAD, na kojima je bio i naš koledž igrač Luka Vasić (na slici deo srpskih reprezentativnih talenata u Denveru 2017.g.).

Ipak, Miloš Vraneš je američku košarku zamenio evropskom u jesen 2018.g, najpre odigravši jednu sezonu u Slovačkoj prvoj ligi a potom i sezonu u Vršcu, zaigravši po prvi put KLS, ligu koju će, nadamo se, svojim igrama u narednoj sezoni obeležiti u dresu našeg kluba.

Tekst I foto

KK Pirot

 Slobodan Djelević sekretar 

Vest preuzeta sa portala „Plus Online“